20 / 06 / 2024
Ведення пацієнтів з наркозалежністю на первинній ланці: підбиваємо підсумки семирічної роботи

19 червня 2024 року ми провели заключну ECHO-сесію семирічного дослідницького проєкту «Інтеграція лікування залежності та ВІЛ-інфекції у первинну ланку охорони здоров’я», який мав на меті вивчення ефективності лікування залежності та супутньої патології на первинному рівні медичної допомоги порівняно зі спеціалізованими закладами.

З 2017 року завдяки проєкту ми надали технічну допомогу для відкриття 26 сайтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в закладах первинної ланки у 13 регіонах України, а також забезпечили постійне навчання і фахову підтримку для сімейних лікарів та медсестер, залучених у проєкт.

За 7 років було проведено 117 онлайн-зустрічей у форматі ECHO (Extension for Community Health Outcomes), у яких взяли участь майже 200 медичних працівників. Під час цих зустрічей запрошені експерти - фахівці вузької практики в сфері наркології, психіатрії, фтизіатрії та інфекційних хвороб - обговорювали з учасниками різні аспекти надання інтегрованої допомоги пацієнтам з опіоїдною залежністю. Крім тем, присвячених безпосередньо наркозалежності та ЗПТ, ми ретельно розглядали питання діагностики, профілактики та лікування ВІЛ-інфекції, туберкульозу, вірусних гепатитів, COVID -19, психічних розладів та інших супутніх патологій.

ECHO-сесії поєднували формат лекцій та багатостороннього обговорення конкретних клінічних випадків, що дозволяло учасникам також обмінюватися практичним досвідом між собою.

Деякі дослідницькі результати проєкту вже опубліковані у міжнародних наукових виданнях. Зокрема, результати аналізу клінічних даних та самозвітів пацієнтів за 2021 рік (PLOS Global Public Health, 2022) свідчать про те, що клієнти з наркозалежністю, які були направлені на лікування до навчених у форматі ECHO медиків первинної ланки, отримували кращий медичний догляд порівняно з попереднім досвідом лікування у спеціалізованих клініках.

Дякуємо за участь у проєкті нашим партнерам та експертам! Дякуємо медичним працівникам - першопрохідцям на шляху впровадження лікування препаратами ЗПТ та інтегрованої допомоги на первинній ланці! Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю для розбудови стійкої та ефективної системи громадського здоров’я в Україні.

______________________________________

Реалізацію проєкту «Інтеграція лікування залежності та ВІЛ-інфекції у первинну ланку охорони здоров’я» у 2017 році розпочав Український інститут політики громадського здоров’я, продовжив та завершив - Європейський інститут політики громадського здоров’я, за сприяння Медичної школи Єльського університету, США (головний дослідник проєкту - проф. Фредерік Алтіс), Центру громадського здоров’я України МОЗ України та Української асоціації сімейної медицини. Фінансування проєкту здійснювалось Національним інститутом наркозалежності Національного інституту здоров’я США.