20 / 05 / 2024
Медична допомога у сфері психічного здоров’я: де і як отримати?

Травень – всесвітньо визнаний місяць обізнаності про психічне здоров'я. Користуючись нагодою, ми зібрали в одному повідомленні інформацію щодо можливостей отримання безоплатної медичної психосоціальної допомоги, доступної сьогодні в Україні.

Отже, медичну психологічну та психіатричну допомогу надають:

1. Сімейні лікарі в межах пакету “Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

Лікарі та медсестри медзакладів, які укладають договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) за цим пакетом, проходять навчальний курс з ведення та лікування пацієнтів з психічними розладами (mhGAP), тому мають додаткові навички роботи зі скаргами пацієнтів на психічне здоров’я.

2. Мобільні мультидисциплінарні команди в межах пакету “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”.

Мобільні команди виїжджають до пацієнтів із розладами психіки та поведінки туди, де вони знаходяться. Крім того, пакетом передбачена можливість консультування пацієнта телемедичними засобами. До складу мобільної мультидисциплінарної команди входять психіатр (та/або психіатр дитячий за умови надання допомоги дітям), психолог або психотерапевт та медична сестра. В основному такі команди орієнтовані на надання допомоги пацієнтам, яких виписали після стаціонарного лікування.

3. Медичні заклади в умовах стаціонару за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”.

Підставою для отримання безоплатної психіатричної допомоги в стаціонарі може бути направлення сімейного або лікуючого лікаря, самозвернення, доставлення бригадою екстреної медичної допомоги або поліцейськими в межах положення про поліцейське піклування, а також рішення суду. В будь-якому випадку остаточне рішення про госпіталізацію приймає лікар-психіатр після психіатричного огляду пацієнтів. 

Як уточнити, в якому саме закладі можна безоплатно отримати психосоціальну допомогу?

Повний перелік послуг в межах усіх пакетів за напрямами медичної допомоги, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2024 році, – на сайті Національної служби здоров'я України: ВИМОГИ ПМГ 2024.