23 / 08 / 2023
В Україні оновили стандарти лікування пацієнтів з ВІЛ

Оновлений Стандарт медичної допомоги «ВІЛ-інфекція» затверджено наказом МОЗ №1465 від 15 серпня 2023 року, що замінює попередній від 16 листопада 2022 року №2092. Основна мета - поліпшення ефективності профілактики, тестування, лікування, надання послуг та моніторингу ВІЛ-інфікованих за різних клінічних умов.

Документ оновлює підходи, комплекс заходів, критерії та індикатори якості медичної допомоги, спрямовані на профілактику поширення ВІЛ, послуги з тестування, утримання хворих в системі лікування, медичний нагляд за людьми, які живуть з ВІЛ.

Основні зусилля спрямовані на раннє виявлення осіб з позитивним ВІЛ-статусом, зниження показників смертності й покращення якості життя ЛЖВ, попередження поширення інфікування серед груп ризику та передачі ВІЛ від матері до дитини.

Як зазначено в обґрунтуванні, впродовж останніх років в Україні зростає кількість нових випадків ВІЛ-інфекції; у більш ніж половини осіб (57,3% — у 2021 р.) діагноз встановлюють пізно, коли кількість клітин CD4 становить менше 350 клітин/мкл. На початку 2022 р. Україна посідала одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю осіб, які живуть з ВІЛ (за підрахунками, понад 244 тис. осіб), серед яких майже 40% не знають про свій ВІЛ-статус.

Цільові напрямки оновленого Стандарту включають:

  • Раннє виявлення: посилення заходів для раннього виявлення осіб з ВІЛ-інфекцією, включаючи тестування та консультування.
  • Лікування: забезпечення доступу до сучасних та ефективних методів лікування ВІЛ для збереження життя та покращення якості життя пацієнтів.
  • Підтримка: надання психологічної, соціальної та медичної підтримки пацієнтам під час усього лікувального процесу.
  • Профілактика: здійснення заходів для попередження передачі ВІЛ від матері до дитини, а також розробка імунізаційних стратегій для зниження ризику зараження серед груп ризику.
  • Моніторинг: забезпечення системи моніторингу та оцінки ефективності лікування та догляду за ВІЛ-інфікованими особами.

Зазначено, зокрема, що пацієнтам у стабільному стані пропонують відвідування суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я для отримання клінічних консультацій та поповнення запасів антиретровірусних препаратів один раз на місяць впродовж І кв. лікування після початку антиретровірусної терапії. У разі наявності позитивної динаміки перебігу захворювання, належної прихильності до лікування, відсутності побічних реакцій та ознак невдачі лікування у ІІ–IV кв. першого року лікування пацієнт може отримувати запас препаратів на 3 міс лікування, на другий рік лікування — на період до 6 міс лікування, через 2 роки перебування на лікуванні — на період до 12 міс лікування.

Ознайомитись з оновленим Cтандартом можна в Реєстрі медико-технологічних документів на сайті ДП "Державний експертний центр МОЗ України" за посиланням: www.dec.gov.ua/mtd/vil-infekcziya/