06 / 03 / 2023
Лікарі первинної ланки надаватимуть послуги у сфері психічного здоров’я

В Україні запущена глобальна програма навчання сімейних лікарів основам ведення пацієнтів з психічними розладами – Mental Health Gap Action Programme (mhGAP).

Програма mhGAP розроблена та впроваджується в Україні з 2019 року Всесвітньою організацією охорони здоровʼя (ВООЗ) за підтримки Міністерства охорони здоровʼя України та Національної служби здоровʼя України (НСЗУ). Курс розрахований на сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів. МОЗ разом з ВООЗ в Україні уклали Меморандум про співпрацю з 15 партнерами для розширення навчання медпрацівників за програмою mhGAP.

Працівники первинної ланки залучатимуться до надання допомоги людям із проблемами психічного здоровʼя, що спростить їх шлях до психологічної допомоги. Тепер навчені та сертифіковані сімейні лікарі виконуватимуть функцію первинного виявлення, розпізнавання та діагностування психічних розладів і зможуть бути першим контактом пацієнта в системі охорони здоровʼя, який може зорієнтувати і перенаправити до потрібного спеціаліста.

 

Що дає керівництво mhGAP лікарям?

Медичним працівникам загальної практики керівництво mhGAP пропонує протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, інші важливі скарги на стан психічного здоровʼя.

Після опанування курсу лікарі первинної ланки зможуть надавати медичні послуги в межах нового пакету Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Заклади ПМД, у яких щонайменше 20 % медичного персоналу мають відповідний рівень підготовки, можуть укласти контракт із НСЗУ за цим пакетом. Пакет буде відкритий для контрактування впродовж усього 2023 року.

 

Як пройти курс?

Опанувати знання працівники ПМД можуть через:

  • онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» на платформі Академії НСЗУ  

або 

Обидва формати дозволяють після отримання сертифіката про завершення навчання надавати послуги в межах зазначеного вище пакету.

Джерело на сайті МОЗ України: Сімейні лікарі долучаються до надання психологічної допомоги українцям