29 / 05 / 2019
Презентуємо результати оцінки змін у клінічній практиці медичних працівників, які пройшли тренінги щодо інтегрованого ведення випадків гіпертензії та діабету

Дослідниця УІПГЗ Тетяна Кірьязова презентувала результати якісного компоненту дослідження ВООЗ на Національній конференції з неінфекційних захворювань у Києві.

28 та 29 травня у Києві проходила Національна конференція з неінфекційних захворювань (НІЗ), присвячена досягненням та подальшим пріоритетам України із запобігання НІЗ. 

За даними Інституту метрики та оцінювання в системі охорони здоров’я, неінфекційні захворювання були причетні до 91% усіх смертей в Україні у 2017 році. Серед таких хвороб - серцево-судинні захворювання, онкологічні захворювання, діабет тощо. За даними Держстату, майже 30% чоловіків, які померли у 2017 році від НІЗ, були у працездатному віці (30 – 65 років). Ґрунтуючись на міжнародному досвіді, у профілактиці НІЗ зараз існують серйозні докази того, що більшій частині НІЗ можна запобігти. 

У 2015 році в Україні розпочався перший етап проекту запобігання НІЗ, три з чотирьох цілей якого отримали фінансову підтримку Швейцарського бюро співробітництва в Україні. 

На Національній конференції з неінфекційних захворювань дослідниця УІПГЗ Тетяна Кірьязова презентувала результати якісного компоненту дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) «Оцінка змін у клінічній практиці працівників первинної медичної допомоги після проходження базового тренінгу щодо інтегрованого ведення випадків гіпертензії та діабету». 

З 2015 року в рамках національного проєкту «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» було проведено близько 360 тренінгів для більш ніж 10 тисяч працівників первинної ланки у 7-ми регіонах України. Український інститут політики громадського здоров'я долучився до проєкту на етапі оцінки його результатів. 

В презентації Тетяни Кірьязової було розглянуто контекст та умови, в яких відбувалося впровадження новітніх підходів з профілактики і раннього виявлення гіпертензії та діабету. 

Як медичні працівники, так і пацієнти позитивно оцінили акцент тренінгів на профілактику. Сімейні лікарі почали більш активно проводити оцінку ризиків виникнення серцево-судинних захворювань та діабету і обговорювати з пацієнтами не тільки план лікування, а й їхній спосіб життя (фізичну активність, дієту, наявність небезпечних звичок тощо). 

У той же час якісне дослідження виявило низку бар'єрів й несприятливих умов для впровадження сучасних підходів з профілактики і раннього виявлення неінфекційних захворювань. У презентації дослідники надали рекомендації щодо покращення доступу пацієнтів до медичних послуг належного рівня в усіх регіонах країни.