15 / 05 / 2016
Третя регіональна консультація щодо зниження шкоди у Східній Європі та Центральній Азії

"Чи може наука подолати стигму в контексті епідемії ВІЛ?" - ключове питання Третьої регіональної консультації щодо зниження шкоди у Східній Європі та Центральній Азії, яка відбулась 12-13 травня 2016 року в Одесі.

Консультація була організована Міжнародною асоціацією боротьби зі СНІД  (International AIDS Society - IAS) спільно з Українським інститутом політики громадського здоров'я, а також Спеціальним послом Генерального секретаря ООН з питань ВІЛ / СНІДу в Східній Європі та Центральній Азії.  Вона об’єднала більше ніж 30 учасників, у тому числі провідних експертів національних інститутів здоров'я, організацій громадянського суспільства, агентств ООН і академічних кіл. На зустрічі були присутні фахівці з Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, РФ, Узбекистану і України.  IAS представляв Президент Міжнародної Асоціації по боротьбі зі СНІДом Кріс Бейрер, який виступив з доповіддю на тему «Громадське здоров’я та міжнародна політика у сфері обігу наркотиків».

Метою Консультації було надання лікарям, що займаються ВІЛ, працівникам охорони здоров'я та наркологам регіону платформи для проведення відкритого і чесного діалогу з питань зменшення шкоди.

Під час дводенної зустрічі здебільшого йшлося про подолання стигми та сталість програм зниження шкоди (ЗШ). Учасники зійшлися на думці, що тези про "права наркозалежних" та "гідність ВІЛ-позитивних" не дуже зачіпають представників громадськості та полісі-мейкерів. Їм потрібно надавати інформацію, яка б доводила, що зменшення шкоди - це вигідні інвестиції та економічно доцільні підходи. Було окремо відзначено, що наукові дані про ефективність програм ЗШ обмежено доступні для лікарів-практиків. Висловлювались думки про необхідність поширення знань про ЗШ серед усіх медичних працівників, а не тільки серед наркологів. Експерти також обґрунтували доцільність впровадження замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) через неспеціалізовані медичні заклади.

Учасники ухвалили рішення про поновлення роботи Євразійської професійної асоціації адиктивної медицини (ЄПААМ) як ефективного інструменту для поширення обізнаності про сучасні методи лікування залежності та профілактики ВІЛ/СНІД серед професійних кіл наших країн. Передбачається, що у майбутньому ця структура здійснюватиме підготовку сучасних стандартів та моніторинг їхнього виконання.

Приємним подарунком для всіх було рішення Президента IAS надати учасникам Консультації членство в організації безкоштовно.

Результатом Консультації стане підготовка до створення плану адвокації щодо зниження шкоди, робота над яким продовжиться на 21-й міжнародній конференції зі СНІД (AIDS 2016) в Дурбані у липні 2016 року.

Регіональна консультація в Одесі у травні 2016 року – третя зустріч, яку провела в регіоні IAS, найбільша у світі асоціація професіоналів в області ВІЛ.  У жовтні 2008 року відбувся саміт в Ялті, а у червні 2011 року - регіональна зустріч у Бішкеку (Киргизстан).