24 / 11 / 2016
Третя національна науково-практична конференціїя з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу

21-23 листопада 2016 року у Києві проходила Третя національна науково-практична конференція з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні «За кожне життя разом: прискорення до мети 90-90-90».

Близько 450 учасників - експертів міжнародного рівня з України, Нідерландів, Казахстану, Білорусі, Молдови представили останні практичні напрацювання та поділились досвідом у сфері інноваційної терапії та профілактики ВІЛ/CНІДу, обговорили низку соціальних питань, визначили основні перспективи щодо досягнення глобальних цілей прискореного подолання епідемії ВІЛ-інфекції до 2030 р в Україні та представили відповідні ключові рекомендації в контексті таких напрямків як: визначення ефективних моделей надання ВІЛ-послуг, в тому числі моделі фінансування, децентралізації та в контексті реформування системи громадського здоров’я, що слугуватиме оптимізації схем лікування та розширення доступу.

Метою конференції було визначення перспективи та першочергових кроків для досягнення глобальних цілей прискоренного подолання епідемії ВІЛ-інфекції. Стратегія прискореного подолання епідемії ВІЛ «Fast Track», проголошена UNAIDS у 2014 році, поставила перед міжнародною спільнотою амбітні цілі: до 2020 р. виявити 90% людей, які живуть з ВІЛ, надати 90% з них антиретровирусну терапію та для 90% інфікованих забезпечити ефективність терапії. Станом на 2016 рік експерти оцінюють для України ці показники як 57%-27%-21% з оціночної кількості інфікованих 220 тис. осіб. Основними завданнями і викликами для національної системи охорони здоров’я залишаються виявлення нових випадків ВІЛ, ранній початок лікування і утримання пацієнтів для забезпечення його ефективності.

В офіційному відкритті Конференції взяли участь Заступник Міністра охорони здоров’я України Оксана Сивак, Заступник Міністра юстиції Денис Чернишов, Заступник Виконавчого Директора ЮНЭЙДС Луіс Лоурес Заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник, Генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України Наталія Нізова та Голова Координаційної ради БО "Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/CНІД" Дмитро Шерембєй. Під час офіційного відкриття і першого пленарного засідання спікери акцентували важливість розбудови системи громадського здоров'я в Україні, необхідність адаптації підходу "treat all" та подолання дискримінації у доступі до послуг, а також впровадження інновацій.

 

 

Дуже насиченими виявились другий і третій день Конференції. Багато подій - сесії, круглі столи, дискусії - відбувалося одночасно.

22 листопада Заступник директора з наукових питань Українського інституту політики громадського здоров’я Костянтин Думчев виступив із доповіддю на сесії "Стратегічна інформація як інструмент планування ефективної відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції". Він представив тенденції захворюваності на ВІЛ серед ключових груп ризику за даними моніторингу профілактичних програм.

 

23 листопада на ранковій сесії, присвяченій інноваційним підходам та технологіям з оцінки потенціалу закладів охорони здоров’я у сфері ВІЛ/СНІДУ, виступив заступник керівника проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Алішер Латипов. Він презентував попередні результати дослідження, виконавцем якого виступила наукова команда Інституту політики громадського здоров’я. У доповіді було представлено дані щодо задоволеності клієнтів якістю ВІЛ-послуг, які вони отримали в державних закладах охорони здоров’я та на базі громадських організацій у трьох областях України протягом 2016 року.