22 / 04 / 2017
Ефективна реалізація програм ЗПТ: український досвід - казахським колегам

Провідний експерт УІПГЗ Сергій Дворяк презентував український досвід впровадження замісної підтримувальної терапії лікарям-наркологам та керівникам наркологічних установ Республіки Казахстан

18-22 квітня 2017 року у м. Алмати відбулися два 2-денні тренінги для лікарів-наркологів та керівників наркологічних установ Республіки Казахстан, присвячені організації та ефективній реалізації замісної підтримувальної терапії (ЗПТ).

Тренінги «Організація та ефективна реалізація підтримувальної замісної терапії» для керівників наркологічних організацій і «Надання підтримувальної замісної терапії особам, залежним від опіоїдів» для медичного персоналу (лікарів-наркологів) пунктів ЗПТ наркологічних організацій були проведені об'єднаними зусиллями групи реалізації проекту Глобального Фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією у Казахстані, CDC та Республіканського центру психічного здоров'я. Загалом захід охопив більше 50-ти учасників.

У Казахстані й досі триває запекла дискусія щодо ЗПТ для споживачів ін’єкційних наркотиків: чи морально лікувати залежних від опіоїдів опіоїдами? Політику і практику в питаннях терапії наркозалежності у країні визначають адміністративні структури. Основним видом терапії залишається реабілітація, яку зазвичай проводять у стаціонарних умовах – лікування витратне, але малоефективне. Також практикується примусове лікування від наркоманії.

Серед майже 115-ти тисяч споживачів ін’єкційних наркотиків Казахстану терапію агоністами опіоїдів наразі отримують лише 350 пацієнтів. Зокрема, в Алматинському наркологічному диспансері на лікуванні метадоном перебуває 7 хворих, при тому, що населення Алмати налічує майже 2 мільйони осіб.

Світовий та український досвід впровадження програм ЗПТ казахським колегам презентував провідний експерт Українського інститут досліджень громадського здоров'я, психіатр-нарколог Сергій Дворяк. У фахових лекціях він охопив широке коло питань: природа наркотичної залежності; базові принципи, сучасні методи і терапевтичні моделі лікування опіоїдної залежності, економічна доцільність та ефективність програм ЗПТ та ін.

Свій шлях від заперечення до широкого впровадження програм ЗПТ Україна пройшла набагато раніше Казахстану.  Відтак український клінічний  і організаційний досвід є затребуваним серед казахських фахівців наркологічної галузі на усіх рівнях.