20 / 10 / 2017
Верховна Рада дала старт медичній реформі

19 жовтня депутати проголосували за проект закону «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» (6327), який розпочинає перший етап медичної реформи.

За відповідне рішення проголосувало 240 депутатів.

До другого читання проект суттєво переробляли - було опрацьовано близько 900 поправок, з яких майже 400 були враховані комітетом. Так, із законопроекту №6327 вилучили положення про запровадження міжнародних настанов шляхом визнання їх джерел та всі норми про співоплату медичних послуг. Згідно із прийнятим законопроектом медичні послуги, що увійшли до програми медичних гарантій, завжди і в повному обсязі (оплачено на 100%) надаються громадянам за рахунок коштів державного бюджету.

Втім у документі залишились важливі положення:

  1. Оплата за послугу та договірні стосунки з медичними закладами.
  2. Поняття гарантованого пакету – чіткого обсягу зобов’язань держави щодо медичних послуг та ліків. Змінено лише його назву на "програму державних медичних гарантій". 
  3. Наявність незалежного від постачальників (лікарень, місцевої влади, МОЗ) замовника медичних послуг – Національної служба здоров’я України (цю незалежність зруйнує механізм субвенції).
  4. Залишились усі позиції, які стосуються електронної системи охорони здоров’я e-Health.

У той же день депутати підтримали проект закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів" (6604), який ліквідує закладення щорічної медичної субвенції у Державному бюджеті.

Однак, депутати передбачили, що протягом 2018-2019 років за рішенням Кабінету Міністрів може здійснюватися фінансове забезпечення окремих видів медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних із наданням вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), екстреної, паліативної та санаторно-реабілітаційної медичної допомоги, а також окремих державних програм медичної допомоги та громадського здоров’я шляхом надання медичної субвенції з Державного бюджету України та обласних, районних або міських бюджетів.

Медична реформа викликала гострі дискусії у професійних медичних колах та в українському суспільстві. 20 жовтня Міністерство охорони здоров’я України спростувало основні міфи та побоювання щодо наслідків реформи у публікації “Чи стане після реформи медицина платною і дуже дорогою?” Чим лякають пацієнтів.

Інфографіка медреформи від "Слово і діло"