03 / 12 / 2015
Лікування наркозалежності має бути ефективним і в установах виконання покарань

3 грудня в Києві відбувся круглий стіл «Ефективне лікування наркозалежності та  профілактика ВІЛ/СНІДу в установах Державної пенітенціарної служби України. Від наукових досліджень до ефективної практики», організований ВБО «Український інститут досліджень політики щодо громадського здоров'я» та Управлінням ООН з наркотиків та злочинності в Україні (УНЗ ООН) за участі та підтримки проекту PRIDE Школи медицини Єльського університету та проекту USAID «RESPOND».

Метою проведення круглого столу було ознайомити зацікавлені сторони з нагальними проблемами пенітенціарної медицини в лікуванні наркозалежних осіб та обговорити першочергові кроки для покращення гуманітарної та епідемічної ситуації в установах ДПтСУ.  В першу чергу йшлося про необхідність якомога скоріше впровадити ефективні методи лікування опіоїдної залежності. Брак такого лікування створює умови для поширення епідемії та грубо порушує право засуджених на збереження здоров’я.

Доведено, що найбільш ефективним, безпечним і економічно виправданим методом лікування опіоїдної залежності є підтримувальна терапія агоністами опіоїдів (метадоном та/або бупренорфіном). Однак, незважаючи на наявність необхідної законодавчої бази,  дотепер у виправних закладах ДПтС України цей вид лікування не було впроваджено. Одним з головних завдань круглого столу було розглянути можливості якнайшвидшого впровадження цього виду терапії в закладах ДПтС України, а також проведення наукового дослідження для оцінки ефективності та прийнятності цього методу в умовах ДПтСУ і налагодження взаємодії з громадським сектором з надання безперервної медико-психологічної допомоги особам, які страждають від наркотичної залежності. Такі дії відповідатимуть прийнятим Україною зобов’язанням щодо приведення практики відбування покарань у відповідність з європейськими стандартами на виконання рекомендацій ВООЗ і УНЗ ООН.

В роботі круглого столу взяли участь радник з ВІЛ/СНІД Управління ООН з наркотиків та злочинності в Україні Мірзахід Султанов, професор Школи медицини Єльського університету Фредерік Алтіс (США), директор ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» професор Наталія Нізова, начальник відділу з профілактики, лікування та реабілітації наркозалежних Управління ООН з наркотиків та злочинності  Ігор Куценок (м.Відень, Австрія),  керівник програми з питань алкоголізму і наркоманії Європейського регіонального бюро ВООЗ Ларс Мюллер (м.Копенганен, Данія), директор відділу програм в галузі охорони здоров'я Представництва Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні Чарльз Лерман, керівник медичної служби Державної пенітенціарної служби України (ДПтС України) Олександр Етніс, представники Міністерства охорони здоров’я та Міністерства юстиції України, Державної служби України з контролю за наркотиками, офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини, експерти із ЄС, США, Молдови та Киргизстану, представники громадських організацій України,  інші зацікавлені особи.