14 / 12 / 2017
Гендерні бар’єри в аспекті туберкульозу: обговорюємо попередні результати дослідження

Експерти УІПГЗ представили попередні результати дослідження в рамках проекту “Інструменти оцінювання спільнот, прав та гендерних аспектів в контексті ТБ в Україні” на фінальній зустрічі зацікавлених сторін у Києві.

13 грудня у Києві відбулась фінальна зустріч зацікавлених сторін проекту “Інструменти оцінювання спільнот, прав та гендерних аспектів в контексті ТБ в Україні”, який реалізує МБФ "Альянс громадського здоров'я" у співпраці з Партнерством "Зупинимо туберкульоз". Проектом було передбачено проведення масштабного дослідження, яке мало на меті виявлення гендерних бар’єрів, що перешкоджають своєчасному зверненню чоловіків, жінок та трансгендерних людей за послугами в сфері охорони здоров’я.  Дослідження ґрунтувалося на інструментах, розроблених Stop TB Partnership, а саме на інструментах оцінки гендерних аспектів в сфері ТБ/ВІЛ та інструментах збору даних для планування заходів, спрямованих на ключові уразливі групи та групи з недостатнім рівнем забезпеченості послугами. До проведення дослідження була залучена експертна команда Українського інституту політики громадського здоров’я.

Соціокультурні норми в багатьох країнах стають причиною стигми, дискримінації та гендерної нерівності. Зокрема, гендер може визначати певні особливості звернення за послугами в сфері охорони здоров’я, бар’єри, що з цим пов’язані, та умови їхнього подолання чоловіками, жінками, хлопцями або дівчатами, трансгендерними людьми. Результати дослідження допоможуть визначити, як стигма та дискримінація ведуть до пізнього діагностування, низьких результатів лікування, втрату пацієнтів та відмову у доступі до послуг з діагностики та лікування туберкульозу. Використання гендерного підходу до оцінки протитуберкульозних програм допоможе у розробці відповідних інтервенцій з урахуванням відповідних ризиків.

Стратегічні напрацювання та результати дослідження будуть враховані в національних нормативних документах в сфері туберкульозу (ТБ). Очікується, що розуміння специфічних гендерних потреб та відповідних побажань цільових груп дозволить посилити національну відповідь на епідемію ТБ та ТБ/ВІЛ.