27 / 07 / 2016
Медичний часопис «The Lancet»: нові публікації дослідників УІПГЗ

 

У липні 2016 року в авторитетному медичному часописі «The Lancet» опубліковано дві наукові статті, співавторами яких виступили дослідники Українського інституту політики громадського здоров'я спільно з американськими партнерами. 

Публікації було підготовлено за результатами досліджень, які проводилися в Україні експертною командою Інституту в рамках проектів «Співпраця із запобігання поширенню ВІЛ-інфекції в місцях позбавлення волі» та «Роль місцевих лідерів в програмі зменшення ризику інфікування ВІЛ серед СІН в Україні».

Висновки і рекомендації досліджень будуть передані до державних установ, зокрема до Міністерства юстиції і Міністерства охорони здоров’я. Практичне використання отриманих наукових даних сприятиме зниженню рівня поширеності ВІЛ, вірусу гепатиту С і туберкульозної інфекції в Україні.

Повні тексти опублікованих матеріалів (ENG) доступні для завантаження за активними посиланнями.

The perfect storm: incarceration and the high-risk environment perpetuating transmission of HIV, hepatitis C virus, and tuberculosis in Eastern Europe and Central Asia. Frederick L Altice, Lyuba Azbel, Jack Stone, Ellen Brooks-Pollock, Pavlo Smyrnov, Sergii Dvoriak, Faye S Taxman, Nabila El-Bassel, Natasha K Martin, Robert Booth, Heino StÖver, Kate Dolan, Peter Vickerman. The Lancet. July 14, 2016. (EN)

Буревій не вщух: ув’язнення і оточення з високим ризиком підтримує передачу ВІЛ, вірусу гепатиту С і збудника туберкульозу в Східній Європі і Центральній Азії.

Буря не стихает: лишение свободы и окружение с высоким уровнем риска поддерживают распространение ВИЧ-инфекции, вирусного гепатита С и туберкулеза в Восточной Европе и Центральной Азии. Переклад з англ. В. Штенгелова, 2017 (RU)

Основні положення:

  • Рівень поширеності інфекцій у місцях позбавлення волі в Східній Європі і Центральній Азії є одними з найвищих у світі через політику, яка призводить до скупчення у пенітенціарних закладах людей, які вживають наркотики ін'єкційним чи іншим шляхом, а інші ув’язнені піддаються високому ризику зараження ВІЛ, збудниками вірусного гепатиту та туберкульозу.
  • Через політику у цьому регіоні поширеність ВІЛ, вірусу гепатиту С і туберкульозної інфекції у кілька разів вище, ніж у місцевих громадах.
  • Аналіз ситуації в Україні дозволяє припустити, що перебування в ув'язненні може сприяти виникненню біля половини всіх нових випадків ВІЛ-інфекції серед людей, які вживають ін'єкційні наркотики, тому розширення масштабів терапії агоністами опиоїдів в місцях позбавлення волі та ефективна підтримка звільнених при лікуванні в громаді може помітно знизити рівень передачі ВІЛ у цій групі.
  • Таким же чином, стратегії, які зменшують в Україні ув’язнення людей, які вживають ін'єкційні наркотики, значно скоротили б число нових випадків захворювання на туберкульоз, особливо серед людей, які вживають ін'єкційні наркотики, що підкреслює важливість виявлення, лікування та безперервності догляду за ув’язненими, хворими на туберкульоз, або з ризиком зараження.
  • Вірменія, Киргизстан і Молдова успішно впровадили усі 15 стратегій з профілактики ВІЛ-інфекції, рекомендованих ООН, включаючи терапію метадоном і програми обміну шприців і голок, які все ж недостатньо розширюються у порівнянні з потребами.

 

HIV incidence among people who inject drugs (PWIDs) in Ukraine: results from a clustered randomised trial. Robert E Booth, Jonathan M Davis, Sergey Dvoryak, John T Brewster, Oksana Lisovska, Steffanie A Strathdee, Carl A Latkin. The Lancet. July 28, 2016.

Захворюваність на ВІЛ-інфекцію серед людей, які вживають ін’єкційні наркотики (ЛВІН) в Україні: результати кластерного рандомізованого дослідження.

Основні положення:

Дані з оглянутих авторами досліджень свідчать, що втручання у соціальних мережах можуть змінити ризиковану поведінку щодо передачі ВІЛ серед ЛВІН. Проте бракує доказів того, чи може цей підхід призвести до значного зниження захворюваності на ВІЛ-інфекцію, бо зменшення ризикованої поведінки не завжди призводять до зменшення передачі ВІЛ.

Внесок даного дослідження: дослідження показало, що втручання в соціальних мережах є адекватним методом для зниження числа нових випадків ВІЛ-інфекції серед ЛВІН і що активні споживачі наркотиків можуть служити в якості ефективних агентів зміни в рамках своїх соціальних мереж для сприяння модифікації поведінки, що призводить до зниження захворюваності на ВІЛ-інфекцію.

Значення всіх наявних доказів: отримані результати у поєднанні з результатами інших досліджень щодо втручань у соціальних мережах дозволяють зробити висновок, що на додаток до програм обміну шприців та замісної терапії опіоїдами, фахівці-практики і керівники у сфері громадського здоров’я мають залучати споживачів наркотиків до профілактики ВІЛ-інфекції і навчати їх в цілях пропагування підходів зменшення ризику і збереження здоров'я серед їх партнерів по сексуальним і ін’єкційним практикам. У майбутньому дослідники мають вивчити питання здійсненності і використання втручань за участю активних споживачів наркотиків та інших ключових груп населення в сфері ВІЛ-послуг, а також у програмах сприяння прихильності до медикаментозного лікування.