23 / 09 / 2017
«Системи лікування наркозалежності в тюрмах у Східній та Південно-Східній Європі»: опубліковано новий звіт Групи Помпіду Ради Європи

22 вересня директор Інституту з вивчення залежностей у Франкфурті, професор Хайно Стовер презентував у Відні результати масштабного дослідницького проекту Групи Помпіду, учасниками якого стали науковці дев’яти країн - Албанії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Молдови, Чорногорії, Росії, Сербії, Македонії, України та Косово. Співавторами звіту з боку України стали дослідники Українського інституту політики громадського здоров’я Тетяна Кірьязова та Сергій Дворяк.

Проект "Системи лікування наркозалежності у тюрмах у Східній та Південно-Східній Європі" - це перша спроба зібрати та узагальнити дані, які дозволяють усвідомити масштаби та наслідки наркоспоживання в закладах кримінального правосуддя регіону, а також оцінити ступінь доступу в'язнів до медичних послуг та сучасних програм профілактики.

Сьогодні споживання наркотиків сприймається як одна з основних проблем, з якими стикається пенітенціарна система, оскільки це загрожує безпеці, впливає на відносини між ув'язненими та персоналом тюрем, а також призводить до насильства, знущань та переслідування засуджених, а часто також їхніх сімей та друзів.

Поширеність інфекційних захворювань, зокрема вірусу ВІЛ/СНІДу, гепатитів В і С та туберкульозу є значно вищою у тюрмах, ніж у суспільстві в цілому. Крім туберкульозу, передача соціально небезпечних хвороб переважно зумовлена споживанням ін'єкційних наркотиків.

У багатьох країнах Південно-Східної Європи в пенітенціарних закладах майже зовсім не застосовуються ефективні практики лікування наркозалежності, зокрема, терапія агоністами опіоїдів. У більшості випадків у профілактиці та лікуванні небезпечних інфекцій відсутні втручання зі зменшення шкоди (наприклад, програми з обміну шприців). Високий рівень вживання ін'єкційних наркотиків у поєднанні з відсутністю доступу в’язнів до ефективних профілактичних заходів можуть призвести до швидкого поширення небезпечних хвороб у суспільстві.

Для поліпшення ситуації у регіоні потрібні додаткові зусилля та обмін найкращими практиками – підсумовують автори звіту. Загальні рекомендації експертів полягають у підтримці медичних втручань з науково доведеною ефективністю та продовженні дебатів у галузі наркополітики: необхідні реформи, які дозволять дотримуватись більш збалансованого підходу у боротьбі з наркотиками.

 

Повний текст звіту на сайті УІПГЗ (англійською): Boci A., Dedajic D., Otiashvili, D., […], Kiriazova T., Dvoriak S. Drug-treatment systems in prisons in Eastern and South-East Europe / Eds. H. Stöver, R. Teltzrow. Council of Europe, 2017